Ubodzy i rzeczywistość ubóstwa powraca w wielu tekstach papieża Franciszka. Wrażliwość na ten problem wynika z jego osobistego doświadczenia, a zarazem doświadczenia Kościoła w Ameryce Południowej. Opcja na rzecz ubogich jest motywowana nie tyle społecznie czy kulturowo, ile nade wszystko teologicznie. Kościół ubogich i dla ubogich jest Kościołem Syna Bożego, który pierwszy stał się Ubogim. Ewangelia zachęca, aby razem z Jezusem Chrystusem wyruszyć na współczesne egzystencjalne „peryferie” świata grzechu, samotności czy porzucenia. Ewangelia wzywa każdego człowieka, by żył jako ubogi uczeń Jezusa, na Jego obraz i Jego mocą. Dziesiąty tom Teologii Dogmatycznej wydobywa niektóre aspekty z tej jakże bogatej rzeczywistości Kościoła ubogiego dla ubogich.

Kościół ubogi dla ubogich według papieża Franciszka

Kościół ubogi dla ubogich według papieża Franciszka tom 10

Teologia Dogmatyczna

Redaktor lub redaktorzy