Pytanie o człowieka znajduje się w samym centrum chrześcijańskiej teologii, a także w pracach jednego z najbardziej oryginalnych współczesnych polskich teologów o. Wacława Hryniewicza. Jest on przekonany, że autentyczna refleksja antropologiczna powinna czerpać inspiracje z centralnej prawdy chrześcijaństwa – Paschy Chrystusa. To ona przenika całość ludzkiego życia i wszystkie działania człowieka. Stąd uprawianą przez siebie teologię o człowieku nazywa antropologią paschalną. Chrystus w wielkiej tajemnicy swojej Paschy jest wielkim Interpretatorem tajemnicy człowieka, a samego człowieka można nazwać homo paschalis. Prezentowana monografia ukazuje zależność wielu, charakterystycznych dla Hryniewiczowskiej antropologii, intuicji od teologicznych ujęć właściwych dla teologii prawosławnej.

Homo Paschalis. Paschalna antropologia teologiczna Wacława Hryniewicza w dialogu z myślą prawosławną tom 171

Studia i Materiały

Paweł Kiejkowski