Elitka. Młodość w dniach grozy odsłania przed czytelnikiem fragment dziejów wielkopolskiej rodziny ziemiańskiej Krajewskich ze Skoraczewa. Główną bohaterką tej opowieści jest Elżbieta Krajewska, zwana Elitką (1923-1944) – córka Tadeusza Krajewskiego i Felicji z Karwowskich. Wychowana w duchu głębokiej wiary, moralnej prawości, patriotyzmu i miłości do Ojczyzny Elżbieta – więzień na Pawiaku i w Oświęcimiu – pozostawiła po sobie świadectwa wojennych wydarzeń: Drogę krzyżową Polaków w więzieniach i obozach, Pamiętnik wojenny zaczęty dnia 4 września 1939 roku w Wałowicach oraz krótki poemat Gerstenfelde. Monografia składa się z dwóch zasadniczych części: opracowana źródłowo biografia Elżbiety Krajewskiej oraz jej rodziny, a także edycja Pamiętnika wojennego zaczętego dnia 4 września 1939 r. w Wałowicach oraz poematu Gerstenfelde autorstwa Elżbiety Krajewskiej. Należy podkreślić, że teksty te są po raz pierwszy publikowane.

Elitka. Młodość w dniach grozy

Elitka. Młodość w dniach grozy tom 30